АМКУ перевірить ціни на газ для населення

Тарифи для населення на послуги розподілу і транспортування газу зросли з 1 січня

Тарифи на розподіл газу – зона відповідальності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, яка затверджує тарифи на послуги розподілу газу кожному з облгазів України. Про це 13 січня заявили у пресслужбі Антимонопольного комітету України.

Об этом сообщает Слон РУ

"Упродовж липня – грудня 2020 року ми були свідками зростання тарифів на газорозподіл в абсолютній більшості областей. До того ж ці тарифи суттєво відрізняються в різних суб’єктів. Обґрунтованість та прозорість формування такого тарифу буде вивчена Антимонопольним комітетом уже найближчим часом. У разі виявлення порушень АМКУ змусить регулятора виправити ситуацію", – зазначили в повідомленні.

В АМКУ заявили, що бачать ознаки домінування групи Регіональної газової компанії на ринку природного газу. В АМКУ нагадали, що облгази групи РГК було оштрафовано за зловживання монопольним становищем – на 280 млн грн у грудні 2019 року (тоді ж вони були зобов’язані зробити перерахунок платіжок) і на 380 млн грн у грудні 2020 року.

"Дії цієї групи, а саме в них ціни на газ найвищі серед усіх постачальників, ретельно вивчаються комітетом", – запевнили у пресслужбі.

Голова АМКУ Ольга Піщанська доручила регіональним відділенням комітету провести поглиблене дослідження ринку постачань природного газу, щоб з’ясувати, чи дотримуються вони вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 13 січня дав розпорядження Міненергетики, Мін’юсту, Мінекономіки і центральним органам виконавчої влади невідкладно підготувати проєкт постанови Кабміну про запровадження державного регулювання ціни на газ у період карантину.

Раніше глава КМУ говорив про два плани істотного зниження тарифів на газ для населення. Перший – це формування тарифів на газ за формулою: "ціна на європейських хабах мінус транспортування газу в Україну" – із тимчасовим обмеженням маржі для газопостачальників, його пропонує Міністерство енергетики. Другий план (від "Нафтогазу") передбачає посилення конкуренції на ринку через обов’язкову публікацію всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить "Нафтогаз".

В Україні тарифи для населення на послуги розподілу і транспортування газу зросли з 1 січня 2021 року. Згідно з тарифами 55 газопостачальних компаній, поточного місяця вартість газу становитиме від 6,99 до 10,8 грн за 1 м³. У більшості постачальників газ подорожчав приблизно на 1₴ Окрім того, 2021 року зросли тарифи на транспортування газу (у середньому майже вдвічі: цього року вартість послуг розподілу природного газу становитиме приблизно 2 грн за 1 м³ проти 1,2 грн минулого року). Також в Україні підвищили тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній установлено на рівні 1121,71 грн/Гкал).

Після підвищення тарифів у Полтаві, Львові, Одесі, Вінниці, Краматорську, Херсоні та інших містах люди виступили проти підвищення цін на газ. Із початку січня протести відбувалися на Прикарпатті, у Полтавській і Харківській областях. У кількох населених пунктах протестувальники перекривали дороги.

Президент України Володимир Зеленський поставив уряду завдання терміново розв’язати питання з тарифами на газ для населення.

Із 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу. Населення може вільно змінювати постачальника. До 1 серпня вартість газу для побутових споживачів була єдиною, її публікували 22-го числа кожного місяця.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/news/money/amku-perevirit-tsini-na-gaz-dlja-naselennja-1535419.html”